Opublikowany przez: monika.g 2017-02-22 15:49:06
Autor zdjęcia/źródło: Początki ciąży objawy @ kues / Freepik
Wraz z pierwszym dniem cyklu miesiączkowego podczas złuszczania się wyściółki macicy i usuwania jej razem z obumarłym i niezapłodnionym jajeczkiem powstaje już kolejne. Dojrzewa ono w pęcherzyku Graffa, który pęka uwalniając dojrzałe jajeczko, gotowe do zapłodnienia. Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu (przy cyklach trwających 28 dni, ok. 14 dnia) - ten moment to owulacja. Po owulacji komórka jajowa żyje tylko 24 godziny i jest gotowa do zapłodnienia jedynie przez ok. 8 godzin. W tym czasie przemieszcza się wzdłuż jajowodu i gdy dotrą do niej plemniki zostaje zapłodniona. Zapłodnione jajeczko zaczyna się dzielić i dalej przemieszcza się w stronę macicy. Gdy tam dotrze zagnieżdża się w błonie śluzowej jamy macicy. Następuje to ok. 7 dnia od zapłodnienia. Moment implantacji zarodka może być odczuwalny w formie kłucia w dole brzucha oraz lekkiego krwawienia implantacyjnego, ale nie u każdej kobiety występuje.
ZOBACZ: DIETETYK radzi: Jak nie przytyć w ciąży za dużo? Czego unikać?>>
Krwawienie pojawia się na skutek uszkodzenia przez zagnieżdżający się zarodek drobnych naczyń krwionośnych w jamie macicy, więc nie u każdej kobiety nastąpi taki objaw. Niektóre panie mogą mylić je z miesiączką, tym bardziej, że występuje właśnie w tym czasie, ale różni się ono znacznie od niej zwłaszcza długością, trwa dużo krócej. Krew jest jasna, płynna i nie pojawiają się w niej skrzepy.
Niektóre kobiety pierwsze objawy odczują jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Przeważnie jednak na tak wczesnym etapie nie da się jeszcze stwierdzić ciąży, a pierwsze objawy pojawiają się ok. 4-6 tygodnia ciąży. W przypadku nieregularnych cykli może się zdarzyć tak, że kobieta dowie się o ciąży jeszcze później, ponieważ nie wie kiedy powinien pojawić się okres.
Najbardziej oczywistym w większości przypadków objawem ciąży jest brak okresu w spodziewanym terminie. Może on jednak również się nie pojawić z powodu zaburzeń hormonalnych, stresu lub poważnych chorób.
Rozdrażnienie i rozchwianie emocjonalne to zasługa szalejących hormonów, przede wszystkim wzrostu stężenia m.in. estrogenów, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej, prolaktyny i kortyzolu. Jednak rozdrażnienie towarzyszy ci również przed okresem w postaci napięcia przedmiesiączkowego. Zmiana nastrojów nie może być jednoznacznie interpretowana z objawem ciąży.
W początkowym okresie ciąży piersi stają się wrażliwe na dotyk, często aż bolesne. Powiększają się, stają się nabrzmiałe, brodawki ciemnieją, a przez skórę można zobaczyć powiększone naczynia krwionośne.
Nagle możesz poczuć, że ulubione potrawy już ci nie smakują, a miłe do tej pory zapachy perfum czy ciasta stały się nieznośne. Odczuwasz je bardziej intensywnie. Zatykasz nos gdy poczujesz zapach kawy, benzyny czy papierosów. Nie wiadomo dlaczego w ciąży pojawia się nadwrażliwość na zapachy, ale istnieje teoria mówiąca, że organizm matki odrzuca produkty, które mogą zagrażać dziecku. Czasem pojawia się także wzmożony apetyt, dlatego objaw ten nie jest jeszcze potwierdzeniem ciąży.
Wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG) powoduje odczuwanie mdłości, a także wymioty nie tylko poranne. Na częstotliwość wymiotów wpływa również kondycja psychiczna przyszłej mamy, dlatego nie powinnaś się stresować i zbytnio przejmować, wtedy wymioty będą miały łagodniejszy przebieg.
Twój organizm pracuje teraz dużo intensywniej niż dotychczas, więc odczuwasz zmęczenie. Czujesz się jakbyś była chora, ale to wina hormonów, a głównie dużego wzrostu progesteronu, który wpływa na takie samopoczucie. Pierwsze 3 miesiące ciąży to najbardziej intensywny wzrost maluszka, u którego tworzą się zawiązki wszystkich narządów. Kształtowanie łożyska również pochłania dużo energii.
Objaw ten zwykle pojawia się po 6 tygodniu ciąży, gdy zaczyna się powiększać macica i uciska ona na pęcherz.
Nie sugeruj się jedynie powyższymi objawami, ale jeśli występuje u ciebie choć kilka z nich udaj się do lekarza. Przed wizytą możesz także wykonać test ciążowy>> Ciążę z całą pewnością może jednak potwierdzić jedynie doświadczony ginekolog oraz badanie poziomu stężenia hormonu HCG we krwi.
Jeśli jeszcze nie wiesz czy jesteś w ciąży, ale to podejrzewasz w dniu spodziewanej miesiączki ogranicz ćwiczenia albo całkiem z nich zrezygnuj. Intensywny trening w tak wczesnej ciąży mógłby spowodować poronienie. Ćwiczenia na początku ciąży powinny być spokojne i nie obciążające zwłaszcza mięśni brzucha. Najlepsze są spacery, pływanie, jazda na rowerze, joga oraz pilates.
Jeśli do tej pory ćwiczyłaś ogranicz tylko intensywność ćwiczeń. Jednak jeśli wcześniej nie byłaś aktywna fizycznie to początki ciąży nie są najlepszym momentem na rozpoczęcie przygody ze sportem.
Przed planowaną ciążą powinnaś się do niej przygotować, więc przede wszystkim wprowadzić w życie zdrowe nawyki żywieniowe. Gdy ciąży nie planujesz, ale podejrzewasz, że możesz w niej być przede wszystkim zrezygnuj z używek: alkoholu, papierosów itp. Kawę możesz pić, ale niezbyt mocną i najlepiej w ilości nie przekraczającej 2-3 filiżanek, czyli 1 kubka. Jedź regularne posiłki najlepiej 5 dziennie co 3 godziny. Unikaj fast-foodów, gotowych dań, gazowanych i słodzonych napojów. Pij dużo czystej, niegazowanej wody mineralnej - ok. 2 litry dziennie. Jedz dużo owoców i warzyw, które zawierają cenne mikroelementy i witaminy.
ZOBACZ WIĘCEJ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2017.03.20 16:54
Objawów moze być dużo, warto zrobić test i koniecznie udać się do ginekologa.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.